Absces análních žláz

Příznaky
Projevuje se to tím, že čivava jezdí po zadku, jalo by sáňkovala a častěji si líže okolí konečníku a i přesto že byla nedávno odčervená. Častým průvodním příznakem je také stažený ocas dolů. Důvodem onemocnění mohou být přesto paraziti nebo onemocnění análních žlázek. Příčinou může být např. průjem, zácpa nebo i nedostatek pohybu. Pokud má Vaše čivava zvýšenou teplotu, tak doporučuji navštívit veterináře a ponechat na něm celý další postup. V opačném případě můžete podle dalšího textu postupovat.

Kde jsou anální žlázky?
Jsou pod řitním otvorem umístěny na levé a pravé straně. Produkují intenzivně páchnoucí sekret, který po kapkách odchází se stolicí. Tento sekret má pak u každého pejska svůj specifický pach. Proto se pejsci při venčení zastavují u každého rohu, sloupu či lampy a zjišťují kdo tady byl před nimi a místo zpravidla označí.

Jak sekret vypadá?
Silně zapáchající, tmavé barvy a husté konzistence. Vývody análních žlázek jsou úzké. Může se vytvořit zátka, žlázka se ucpe, sekret nemůže odcházet do stolice, žlázka se více zaplňuje a obsah tvrdne. Toto hromadění psa tlačí a svědí a po té začne „sáňkovat“. Třením o zem si může poranit kůži nebo sliznici!

Jak odstranit sekret?
Tento zákrok je lepší dělat ve dvou. Postavte si čivavu na stůl. Jeden drží čivavu u hlavy, aby se moc nehýbala. Druhý zvedne jednou rukou ocas a druhou rukou nahmatá anální žlázky většinou ve tvaru bulek. Jsou umístěny pod řitním otvorem, jako by jste se koukali na rafičky u hodinek. Jedna rafička byla na 4 a druhá na 8. Použijte rukavice nebo přes papír pomocí palce a ukazováku zatlačte ke středu konečníku. Sekret může i vystříknout a silně hned zapáchá.

Anální žlázky se nesmějí vymačkávat preventivně - pravidelně, jelikož tím pak může být toto v budoucnu onemocnění choulostivější.

Pokud se nevyčistí anální žlázky včas, tak může vzniknout zánět, který je pak lepší léčit antibiotiky. V případě opakujícího se problému s análními žlázky lze podstoupit operativní zákrok, který nepatří mezi rizikové a náročné zásahy. Trvá cca 20 – 30 minut.