Březost

Březost trvá cca 58-63 dní od krytí. Zda je čivava březí nebo ne, tak to se nedá poznat třeba krevním testem po 2 týdnech nebo jinak podobně. Jediné vyšetření, které dokáže diagnostikovat březost v ranné fázi je sono vyšetření. Na to můžete ke svému veterináři jít až nejdříve 21 den, jelikož od toho dne je možné zachytit srdeční činnost plodu/ů. Vyšetření není ale 100%. Pokud na to vyšetření budete chtít jít, tak doporučuji jít až 35 - 40 den. To už jsou vidět štěnátka. Mají v tu dobu jasné obrysy a srdeční činnost je 100% viditelná. Veterinář Vám může i říci počet štěňat, ale nemusí být přesný. Při sonu vyšetření je možné, že se budou některá štěňata překrývat a tak se Vám jich může narodit třeba o jedno více. Náš veterinář nám zatím většinou řekl přesný počet. Další možností k určení přesného počtu štěnat se může použít rentgenologické vyšetření. Má smysl ho případně udělat až po 40 dnu březosti. S tím vlastní zkušenosti nemám.

My na sono chodíme pravidelně. Je dobré vědět, zda bude mít fena jedno nebo více štěňat. Pokud by bylo jen jedno, tak je vyšší pravděpodobnost, že bude větší a fena může mít při porodu problémy. Může pak dojít k císařskému řezu. Čím více štěňat bude fena čekat, tak o to budou menší a porod bude s větší pravděpodobností bez komplikací.

Z vlastní zkušenosti ale mohu říci, že poznáme na feně již v prvních 14 dnech, zda je březí či ne. Změní se totiž její chování. Začne být více přítulná a klidnější. Změna je až natolik viditelná!

V březosti krmíme fenu jako před krytím. Nedáváme jí žádné vitamíny a minerály navíc. Především ne vápník. To pak může způsobit, že štěňátka budou větší a silnější a porod bude pro fenu těžší.
Pokud nestihnete fenu před krytím odčervit, tak to můžete udělat ještě po nakrytí a případně i 2 týdny před očekávaným porodem. Odčervení je velmi důležité, jinak se mohou narodit už štěňátka s parazity a to není žádoucí. Pokud budete odčervovat v období březosti, tak nepoužívejte "Drontal". má teratogenní efekt. Aplikujte pouze testované přípravky pro březí feny.

Březí fence dopřáváme klid, ale také dostatek pohybu. Neměla by zpohodlnět doma v pelíšku. Pohyb při procházkách jí napomáhá k posílení svalů a štěňátka se tím pádem také hýbou a porod pak může mít lepší průběh. Nepodceňujte její pohyb a nepodporujte jí k pasivitě.

Pokud zjitíte v průběhu březosti u vaší fenky, že krvácí, tak vyhledejte nejbližšího veterináře, který má ideálně sono, aby ověřil, zda je vše v pořádku. Ve velmi mimořádných situacích může nastat i např. pár dnů před očekávaným termínem porodu, že nastane komplikace (možnost umrtí plodů).

V průběhu březosti a to především v druhé polovině, kdy už má čivavka zvětšující se bříško, tak ji provádíme malé masáže zad a zadních nohou. Masáže lze provádět i mimo období březosti a nejen u feneček. Mají to všichni rádi! Jak na masáž? více

Přerušení březosti více