Chceme pejska nebo fenu?

Bude to záležet na Vás, jak se rozhodnete. Je dobré si říci, proč si štěně pořizujeme? Máme v budoucnu nějaké očekávání?

Pokud chcete mít jednou štěňata, tak volba je jasná. Hledejte si fenku. Nezapomeňte, že Vám bude fenka v dospělosti hárat 2x do roka. Můžete ji ale nechat po prvních štěňatech vykastrovat. Pokud budete mít fenku a ve Vaší blízkosti (u sousedů) jsou jiní pejsci, tak v době hárání jí budete muset více hlídat proti neplánovanému nakrytí a sousedovic psík bude i třeba více štěkat u Vašich dveří.

Pokud nechcete řešit pravidelné hárání a nechcete v budoucnosti štěňátka, tak si hledejte pejska. U něho je to vcelku bezproblémové. Jen Vám může v počátku doma očůrávat rohy nábytku, dveří a dalších věcí. To lze odnaučit! Fenečky dělají loužičky volně na zemi. Rohy zdí a nábytku je nezajímají.

Někdo říká, že chce fenečku, protože ty jsou prý více mazlivější a přítulnější. S tím rozhodně nesouhlasím, protože právě náš Riči je přímo praktická ukázka, že i pes je velmi kontaktní a velký mazlík. To, jestli bude Vaše štěňátko mazlík či ne, už je svým způsobem částečně před definováno svými rodiči, v jakých podmínkách se narodil a jak o něj bylo pečováno v prvním 2 měsíčním období u chovatele. Po té bude určitě také záležet pak na Vás, jak budete Vaše štěňátko socializovat?