Falešná březost

Falešná březost a její příznaky
Falešná březost je stav, při které čivava má příznaky podobné skutečné březosti. Poznáte ji zejména podle nafouklého břicha, zvýšené chuti k jídlu, časté jsou i změny nálad. Častým příznakem je zduření mléčných žláz a tvorba mléka. Čivava se může vyhýbat lidem, být neklidná až agresivní nebo také naopak mazlivější. Může vyhledávat plyšové hračky a starat se o ně jako o štěňata. Ke konci tohoto období se objevuje nechutenství, vzácná není ani imitace porodu, kdy dochází ke stahování břišní dutiny, fenka kňučí a nechce si hrát ani vycházet z domu ven.

Vznik falešné březosti
Falešná březost se odborně nazývána pseudogravidita. Jedná se o následek hormonálních změn asi 8 až 9 týdnů po hárání. Tělo čivavy produkuje hormony způsobující příznaky nápadně podobné březosti. Falešná březost trvá i několik týdnů. Není pravidlem, že se objevuje falešná březost vždy po každém hárání. Na falešnou březost nemá vliv to, zda Vaše čivava už měla někdy v minulosti štěňata či ne.

V minulosti, kdy psi žili ještě ve smečkách, bylo běžné, že fena po porodu onemocněla nebo dokonce zahynula. Jiná fenka dostala falešnou březost doprovázenou tvorbou mléka a mohla jiná štěňata odchovat. Pseudogravidita kromě fyziologických příznaků způsobuje i emoční změny a pseudogravidní fenka díky tomu cítí mateřské pudy, které ji nutí štěňata ochraňovat.

Pseudogravidita – možné následky
Pseudogravidita není nemoc nebo porucha, ale přirozený stav feny. Přesto sebou může přinášet zdravotní komplikace. Při opakované pseudograviditě může například dojít k zánětu mléčných žláz, k zánětům dělohy nebo cystám na vaječnících. Nevyužitá tvorba mléka bohužel podporuje i vznik rakoviny.

Jak předcházet nebo léčit pseudograviditu
Jednou z možností předcházení je podáváním antikoncepčních pilulek. Mají ale spoustu nežádoucích vedlejších účinků. Další možností je kastrace fenky, což je odstranění dělohy a vaječníků. Tato varianta je tedy možná, pokud již víte, že nebude chtít mít štěňata.
Samotnou pseudograviditu lze léčit hormonálně nebo homeopaticky.
K podpůrným opatřením u falešné březosti patří několikadenní hladovka nebo alespoň omezení stravy, zvýšená fyzická zátěž, chladné obklady mléčné žlázy.

Jestliže se falešná březost projevuje u Vaší čivavy velmi zřídka, tak to není nutné léčit.