Čivaváček

Jana (bez ověření) | 13. Duben 2014 - 9:17

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat na mého čivaváčka. Pořídila jsem si chlapečka čivavy asi tak před týdnem. Je bez PP. Doma jsem ho zvážila a má jen přes 420g, což je hodně málo a určitě mi ho paní neměla prodat, ale už se stalo. Nic méně, Dinky je hodně hravý, ani po mámě neplakal, baští taky dobře i přes to, že je to takový prcek. Veterinářka ho zkouknula a měl by být v pořádku. JENŽE. Už od té doby, co jsem si ho přivezla má rýmu, veterinářka říká, že má plíce čisté ani teplotu nemá, jenže on tak jakoby "chrochtá" většinou když spinká, někdy i když třeba zrovna někam jde. Přijde mi, že rýmu už tolik nemá a nevím, zda to není tím, že má krátký čumáček jako to dělají např. Fr. buldočci.Je to u čivavy normální? A taky občas někdy při hraní nebo i když leží najednou jakoby se začne dávit nebo spíš se mu zvedne žaludek, jakoby si "ublikne" do pusy a zas to sežvejká. Někdy po jídle, někdy i když před tim nejedl.Je to normální? Na netu jsem našla něco o tom, že malý psi můžou trpět na zploštělou dýchací trubici, někomu umřelo štěňátko měsíc po tom, co si ho přivezl domu. Docela mě to vyděsilo. Myslíte, že by to mohlo být až tak vážné nebo jen dělám z komára velblouda? Děkuji za radu, J.

Re: Čivaváček

Řekla bych že to dávení je z rozrušenosti. Zkuste mi to prosím více popsat.

sabina (bez ověření) | 5. Březen 2015 - 16:49

Dobrý den,
co se týče váhy 420 gr., tak na tom není nic neobvyklého. Spíše důležitější je, v jakém stáří jste si ho koupila? Ideální stáří k odběru je 8 týden.

Pokud má jen rýmu, jak to popisujete, ale jiné příznaky onemocnění tam nejsou, tak to nevidím jako velký problém. Předpokládam, že uzliny nemá zvětšené. My podáváme na vyléčení rýmy dětský jitrocelový sirup bez obsahu alkoholu. Rýmu bude ale dobré rychle odstranit, aby mohl úspěšně podstupovat štěněčí sérii očkování.
Co se týče "chrochtání", tak to se hůře posuzuje po mailu, oč se přesně jedná. Není chrochtání jako chrochtání. Pokud se jedná o projev při spaní, tak se zjevně jedná o klasické chrápání, jako je projev u lidí. Naše fenečka Ejmi občas při spaní také chrápe a to jsou ale zvuky! Člověk si říká, jak to může takové malé tělo vydat :).
Dále Vaše popsané dávení může býti spíše způsobeno krátkým měkkým patrem. Jedná se o projev, který bohužel doprovází malá přešlehtěná plemena. Při jeho průběhu to vypadá, jako by se dusil (dávil) a po chvilce to je vždy zakončeno olyzováním si tlamičky. Pokud nebude výskyt těchto stavů velmi častý, tak bych to na Vašem místě zatím neřešil. V opačném případě veterinář může provést přesnou diagnostiku, která je ale náročnější. Není obvyklé, když je nízká intenzita této poruchy, aby vedla k umrtí. Mohu Vám doporučit, když tento stav nastane, tak jednou rukou se pokuste otevřít tlamičku a vsuňte mu do ní trochu jeden prst, položte na jazyk a tím prstem ho jen tahem povytáhněte směrem ven. Postačí to udělat vatšinou jendou, max. 2x za s sebou. Tento jednoduchý trik ukončíní ono dávení, pejsek se pak olýzne a jako by se vlastně nic nestalo a ihned je dále akční. :)

Pěkný den.
J.W.

J.W. (bez ověření) | 14. Duben 2014 - 7:45

Dobrý den,
pejsek se narodil 31.1, takže už mu byly dva měsíce, když jsem si ho koupila..To chrochtání není jen ve spánku, ale i když něco čuchá, jí atd..Ono to úpně nevypadá jako dávení spíš jako když psi zvrací. Třeba mi leží na břiše najednou začne jakoby natahovat, postaví se a prostě se mu jakoby zvedne žaludek, s tím že většinou naprázdno a někdy vyblinká trošinku bílé pěny. Včera to za celý den udělal třeba 10x co mi přijde docela dost:( ..ještě se chci zeptat na ten sirup, nemůže mu to ublížit, když je to takový chrastítko? A kolik bych mu měla dát kapek? a jak často?
Děkuji za odpověď J.

Jana (bez ověření) | 14. Duben 2014 - 9:53

Ten projev "dávení" má Vámi popsané příznaky "zvracení". Když to na ně přijde, tak se postaví na všechny čtyři nohy, někdy se trochu při tom přikrčují k zemi a natahují v před i trochu hlavu. Bílá pěna může být doprovodným jevem. Náš Riči, když byl malinký, tak měl obdobné problémy, ale postupem času v dospívání se mu to eliminovalo. Intenzita u štěněte je různá, ale doufejme, že to odezní.
Sirup (hlavně bez alkoholu) můžete podávat např. na piškot cca 2 kapky, 2x denně, po dobu 3-5 dnů. Určitě mu to nemůže ublížit.

J.W.

J.W. (bez ověření) | 14. Duben 2014 - 18:29