Hledáme si štěně

Jste ve fázi, kdy jste pevně rozhodnuti a přesvědčeni, že chcete mít štěně. Výborně! Gratulujeme!
Odkud ale štěně získat? Nabízí se dvě možnosti.

Štěně od známého
Úplně ideální je si vzít štěně od chovatele, kterého znáte. Máte tam jistotu v tom, že víte z jakých podmínek štěně pochází, kdo jsou pravými rodiči, jak se chovatel o své psy a štěňata staral. Určitě Vám bude s velkou ochotou poskytovat i poradenství s výchovou, krmením a odpovědi na další dotazy.
Málo kdo má tu možnost získat takto štěně od známého.

Štěně na inzerát
Velmi často se prodávají a kupují štěňata přes inzerát. Podíváte-li se na webové inzerce, tak Vás čeká záplava desítky inzerátů. Vy teď sedíte u PC a hledáte, hledáte a hledáte.
Podle čeho můžete začít hledat štěně?
- podle lokality, odkud jsou prodávající chovatelé
- podle pohlaví pes/fena
- podle původu s papíry/bez papírů
- podle barvy a typu srsti
- podle ceny

Pak už Vám nezbývá nic jiného, než začít telefonovat na uvedená čísla. Některé inzeráty jsou někdy stále zveřejněné a chovatel už přitom štěňata prodal a jen nestáhnul inzerát z webu. I s tím se můžete setkat.
Pak už to bude na Vašem zvážení, ke kterému chovateli se rozhodnete po dohodě s ním přijet. Někteří chovatelé nabízejí, že Vám štěně někam dovezou na smluvené místo nebo i k Vám domů. Přimlouvám se za všechny poctivé a vzorné chovatele, ať nevyužijete tuto nabídku! Možná Vám to přijde zajímavé (lákavé), ušetříte přeci za benzín a svůj čas! Pozor, vždyť si přeci pořizujete domů něco živého, co má srdce a duši! Nekupujete si televizi nebo stůl, který si objednáte přes internet s donáškou až do domu. Někteří prodejci Vás mohou i "ukecat" na to, že Vám přivezou štěňátko až domu a budete mít na něj i Kupní smlouvu. Přesto Vás prosím, zvažte to! Kupní smlouva Vám nezaručí kvalitu odchovu štěňat a další předpokládaná pozitiva! Už se na mne obrátilo několik nových majitelů štěňátek o radu, co mají dělat, když mají štěňátko od nejmenované paní z Loun nebo od Olomouce, s uzavřenou kupní smlouvou a štěňátka jim zemřela do 2 týdnů.
Není nad to, přijet k chovateli (prodejci) a vidět případně celý vrh štěňat. Podívat se na podmínky, ve kterých chovatel má svoji fenku (smečku). Vidět ideálně oba rodiče štěňat a přesvědčit se, že je zde min. pravděpodobnost, že fena nebyla nakryta sousedovic oříškem. Určitě i poznáte vztah chovatele ke svým pejskům. Zda to děla jen pro peníze nebo pro radost?
Ideální věk štěněte k odběru je po 8 týdnu. Pokud Vám bude někdo nabízet už štěně v 6 týdnech k odběru, tak to není zrovna dobré, protože to štěně nemůže být dobře připravené na odchod do nového prostředí.

Negativní zkušenost
Viděl jsem chovatelku, která nám při návštěvě u nich doma přinesla ukázat jen jedno štěně a dospělé psy nám automaticky neukázala. Slyšel jsem ale silné štěkání z poza domu a tak jsem chtěl vidět i rodiče. Byla to chovná stanice a chovatelka nekladla odpor a ukázala nám zadní část zahrady. Nepřejte si vědět, co jsem viděl! Podmínky pro velkochov otřesné, připomínající klecové chovy slepic(ne do slova). Z pletiva ohrádka o velikosti 4 m2, k tomu zděný chlívek s kotci. V tom prostoru bylo asi 10 čivav. Takových ohrádek a chlívků tam bylo několik a v každé mnoho psů rozdělených podle plemen. Bylo mi jich všech líto. V takovém případě si tam štěně nekupujte. Všem chyběla láska od chovatele, kterou v tomto případě klecového chovu není možné chovatelem dát.