Koupání

Pokud si to nevyžádají nutné okolnosti, tak první koupání udělejte nejdříve po 6 měsíci. Dbejte na to, aby voda nevtekla do uší (prevence před zánětem) a do nosu (prevence před rýmou).
My koupeme zpravidla 4x ročně. Osvědčilo se nám koupat ve sprchovém koutě. První koupání bývá o něco náročnější. Čivava neví co jí čeká a tak je i z toho někdy nervózní, že se rozklepe. Od druhého koupání to je už lepší a lepší. Teď si myslím, že už se i na to těší.
Ke koupání používáme šampón výhradně pro psy. V obchodech je celá řada psích šampónů. Je tedy z čeho vybírat. Slyšel jsem, že někdo z chovatelů používá i běžný šampón pro lidi. Osobně to nedoporučuji, ale je to na Vašem zvážení. Nikdy jsem to nezkoušel. V obchodě se můžete i setkat s kondicionéry, antiparazitními šampóny, štěněčími šampóny atd..

Po koupání je nutné čivavu dobře opláchnout (osprchovat) a vytřít ručníkem (případně vysušit fénem – ale některá čivava se bojí zvýšeného hluku). Po vykoupání je nutné zajistit, aby Vaše čivava nešla v chladnějším počasí hned ven. Může dojít k prochlazení a rýma je tu hned.
Pokud budete koupání provádět častěji, mohla by Vaše čivava začít být více choulostivější na klimatické změny. Nedoporučuji častější koupání.

Zatím jsem se zmiňoval v textu jen o nejběžnějším koupání mokrou cestou. Existuje ale i suché koupání!

Pěnový šampón – suché koupání
Suchý pěnový šampon je pro mytí „koupání“ čivav bez vody. Je ideální pro rychlou očistu čivav i kojících čivav. Je to dobrá alternativa pro ty, které se neradi koupou a pro hygienickou očistu nemocných či poraněných čivav. Pěnový šampon umí pohotově řešit také nečekané „špinavé příhody“ na procházce, při cestování a nebo ve společnosti. Některé typy pěnového šampónu jsou hypoalergenní a přírodně parfemovaný, zvláčňují citlivou pokožku, odpuzují prach a zpomalují znečistění srsti.