Krmení a výživa

Krmení štěňat

Štěňata jsou po porodu krmena fenou mlezivem a pak mlékem. Od konce 4 týdne začínají přecházet na pevnou stravu, jelikož už mají v tuto dobu první mléčné zoubky.
Do 9 až 12 měsíce je dobré podávat granule pro štěňata (Puppy, Junior) pro malá plemena.
Do 6 měsíce je krmíme 3x denně a nebo nechat štěněti stálý přístup ke krmení (pouze suché krmení). Od 7 měsíce začít přecházet na krmení 2x denně. Voda musí být stále k dispozici!

Pokud budete přecházet na jinou značku granulí a štěňátko ji z počátku nebude chtít, tak můžete granule trochu navlhčit čistou vodou.

Čím můžeme štěňata přikrmovat? více

Krmivo by mělo mít vždy pokojovou teplotu (ne chlazené z lednice). Tím předejdete střevním potížím, případně budoucím chronickým potížím trávícího traktu.

Téměř všechny štěněčí granule jsou dostatečně obohaceny potřebnými vitamíny a minerálními látkami. Není tedy potřeba obohacovat stravu doplňky, pokud zachováte větší poměr suché stravy

Nepodávejte žádná tučná, slaná a kořeněná jídla, vařené brambory, kosti, smetanu, mléko, omáčky apod.. Po těchto jídlech hrozí velký průjem a nebo také odvodnění organismu.

Krmení dospělých čivav

Hned první otázka často kladená je, čím vlastně krmit? Je dobré zvolit stravu suchou, mokrou (vařenou) nebo kombinaci? Je to dilema a věc názoru. Každý si bude tvrdit dle vlastní zkušenosti ten jeho postup. Ani veterináři nejsou jednotní v názoru na krmení a natož pak ještě třeba na značky granulí, případně konzervy.
A tak do bouřlivé diskuze názorů mohu jen přispět tím, jak krmíme u nás doma. Základem stravy je pro naše čivavy suchá strava – granule. Jednou týdně dáme na přilepšenou konzervu a nebo uvařené kuřecí maso s rýží. To je pro ty naše taková dobrota, že radostí skáčou i do výšky.
V průběhu týdne jim pravidelně 1x-3x dáme např. tvrdý sýr, tavený přírodní sýr, vanilkový lipánek, vanilkový termix, zeleninu nebo ovoce.
Pamlsky dostávají každý týden, ale jen když si to zaslouží za odměnu. Rozhodně pamlsky nedáváme jako náhradu stravy!

Nevěřím na různé reklamy a kampaně, které uvádějí, že např. jejich stravou se dožije Váš pes o 2 roky déle a nebo že bude stále ve výborné kondici.
Považuji za důležité především krmit kvalitní stravou. Jestli budete kombinovat stravu, případně jakým poměrem, je to na Vás. Důraz kladu na kvalitu!
Víme, že nevhodnou stravou můžeme způsobit nadváhu a obezitu. Tím mohou vznikat zdravotní komplikace, případně i ovlivněná délka života psa.

Vitamíny a minerální látky

Jednou měsíčně dáváme našim čivavám jako doplněk vitamínovou pastu. Není třeba dávat více, jelikož podávané granule už obsahují potřebné denní dávky vitamínu a minerálů. Pokud je čivava nemocná a nebo je už v rekonvalescenci, tak vitamínovou pastu dáváme častěji.