Krytí

Má-li Vaše čivava alespoň 2 kg, tak to je váha, která se uvádí jako min. vhodná ke krytí. Čivava s váhou pod 2 kg může mít pak při porodu problémy a může být také ve výjimečných případech ohrožena na životě. Pokud máte přesto pochybnosti o vhodnosti ke krytí, tak to konzultujte se svým veterinářem. Někdy může mít čivava váhu 2 kg, ale její pánevní část může být odpohledu užší a to už je první předpoklad pro ztížený nebo nebezpečný porod.

V jakém věku ideálně krýt? Určitě ne při prvním hárání. Nejdříve až od druhého, ale pouze za předpokladu, že Vaše čivava je dostatečně vyzrálá a silná (tím nemyslím tlustá!). Doporučuji krýt poprvé až při třetím hárání, tj. ve věku 1,5 – 2 roky.

Jak si vybrat psa ke krytí? Pokud nemáte doma vlastního, tak se určitě budete asi rozhlížet po svém nejbližším okolí. Případně se můžete zeptat svého veterináře, zda o někom neví a nebo vyhledat na webové inzerci. Při výběru bych se zaměřil na váhu psa. Nedoporučuje se větší váha psa než je feny. Spíše naopak. Dále bych se zaměřil také na klasické znaky psa čivavy, zda je typická čivava (hlava, uši, ocas, stavba těla). Pokud Vám bude jiný chovatel nabízet svého psa a říkat, že ten jeho je velmi plodný, že už zplodil u jiných fen bohaté vrhy, tak tomu nevěřte. O tom nerozhoduje pes, ale fena. Záleží na tom, kolik jí uzraje v cyklu vajíček.

Pokud máte čivavu s papíry, tak budete určitě vyhledávat čivaváka ke krytí s papíry. Jestliže máte čivavu bez papírů, tak ji určitě můžete krýt i s čivavákem s papíry. Máte tam zaručené čivavý znaky. Setkal jsem se ale i s chovatelem, který odmítl půjčit ke krytí svého čivaváka s papíry k čivavě bez papírů. Můj soukromý názor je ten,že to je přehnané. Vždyť tomu čivaváku to neublíží.

Když už máte psa k nakrytí, tak jen stačí vystihnout ten správný okamžik a může k tomu dojít. Dobré znamení pro vhodnost k nakrytí je, že čivava začíná nastavovat. To znamená že stojí a ocas si stáhne podél boku. Pokud nebude pro fenu vhodná doba fáze při hárání, tak si nenechá psa připustit k tělu. Bude zjevně odmítat psa vrčením a prskáním. To pak musíte zkusit třeba za dva dny znovu. Který den je nejvhodnější ke krytí nelze opět přesně říci. Někdo kryje 12 a překrývá pro jistotu 14 den. Jiný kryje 15 a 17 den překrývá.
Je nutné překrývání? Není. Je to pouze jakási jistota, že když to nevyjde na poprvé, tak to vyjde na podruhé. Téměř na 95 % to ale vychází na poprvé!

Pokud dojde ke spojení feny a psa, tak se jen nelekejte délkou aktu! Může trvat od 15 minut až i celou hodinu v kuse! Fena pevně sevře úd, který se zvětší a nepustí ho dříve, než má. Po spojení to vypadá tak, že stojí vedle sebe a zadky k sobě. Dokonce při tom mohou i nepatrně chodit. Rozhodně se nesnažte je od sebe po nějaké době oddělovat násilím. Tím můžete hlavně Vaší feně vnitřně velmi ublížit! Slyšel jsem, že některý chovatelé pro oddělení páru používají polití vodou. Přijde mi to ale hrůzostrašné. Nedělám to!