Očkování - základní schéma

První očkování se provádí po 6 týdnu. Do té doby má štěně vytvořeny určité protilátky z dělohy a pak pitím mleziva od feny. Tyto protilátky dokážou pasivně chránit štěně po 6 – 12 týdnů. Jelikož štěňata čivavy jsou velmi drobná, tak se může i první očkování odložit až na 7-8 týden. Po očkování se může v místě vpichu objevit boulička. Není to nic nebezpečného. Lze tomu předejít tím, že těsně před očkováním místo promasírujeme a po očkování provedeme taktéž masáž místa očkování. Je dobré, aby bylo štěně v okamžiku očkování ve výborné kondici a nebylo ve stresu.
První očkování může být v těle štěněte zlikvidováno zbytky mateřských protilátek a může vzniknout „imunitní okno“, kdy není chráněno. Proto se následné první přeočkování opakuje za 2-3 týdny.

Vakcinační schéma štěňat
6-7 týden věku - první očkování (psinka a parvoviróza)
9-10 týden věku - přeočkování (psinka, parvoviroza, inf. laryngotracheitida + inf. hepatitida, parainfluenza, leptospiroza, coronaviroza)
12-13 týden věku - druhé přeočkování (psinka, parvoviroza, inf. laryngotracheitida + inf. hepatitida, parainfluenza, leptospiroza, coronaviroza)
3-6 měsíc věku - první očkování (vzteklina)

Až budete chodit na štěněčí očkování, tak se nedoporučuje, aby bylo štěně těsně před očkováním odčervené (tzn 1-2 dny před tím). Je dobré tam mít odstup 5-7 dní.
U očkování v dospělosti se doporučuje předem odčervit. Zde se může provést odčervení i 2-3 týdny před očkováním.

Vakcinační schéma dospělých psů
1x ročně se přeočkovává vzteklina a doporučuji dávat Kombinaci v jednom (psinka, parvoviroza, inf. laryngotracheitida + inf. hepatitida, parainfluenza, leptospiroza, coronaviroza,vzteklina)
Vakcinace proti vzteklině je určena povinně zákonem.

Nemoci, uvedené v jedné závorce se očkují dohromady ( tzn. psinka, parvoviroza, inf. laryngotracheitida + inf. hepatitida, parainfluenza, leptospiroza, coronaviroza - u veterináře je obvyklý název tohoto očkování KOMBINACE). Výjimku může tvořit očkování proti leptospiróze, které se občas majitelům citlivějších čivav doporučuje očkovat zvlášť. Vzteklinu také doporučuji naočkovat zvlášť, mimo kombinaci očkování ( i když tato možnost, očkovat dohromady, existuje a veterinář Vám ji možná i nabídne ), protože si pes lépe vytvoří protilátky a není to takový záběr na organismus.

Výrobců očkovacích látek je mnoho a tak většinou veterinář má k dispozici více značek. Je dobré, když veterinář vybere tu nejvhodnější vakcínu, u které má i zkušenost, že malé plemeno ji dobře snáší. Množství očkovací látky se podává stejné jak pro čivavu, tak i např. pro dogu. V některých případech může při očkování nastat alergická reakce a v ten okamžik je nutné dalšího zásahu veterináře. Pokud alergická reakce nepřijde tak cca do 5 minut, tak pak už je malá pravděpodobnost, že by se objevila.
V okamžiku alergické reakce se podává injekčně např. dithiaden. Už jsem to na vlastní oči jednou viděl a to bylo u naší Messi, když přišla alergická reakce. Nepřeji to nikomu zažít. Její tělo začalo být rychle bezvládné, neudržela se na nohou a padla na veterinárním stole. Naše paní veterinářka byla však pohotová a doslova ji vzkřísila. To jsem si pak oddychl, když už jsem viděl, že se začíná vzpamatovávat.

Někdy po očkování může být Vaše štěňátko unavené, které si lehne a spí. Nění to nic neobvyklého. Velmi často se to tak děje.