Odčervení - boj s parazity

Odčervení štěňat
Štěňata se většinou rodí infikovaná a nebo se po porodu infikují přes mateřské mléko. Proto je dobře začít prvním odčervením ve 14 dnech věku štěňat. Je nutné odčervit celý vrh a to včetně feny. K odčervení používáme pastu, která je již pro tak malá štěňata vhodná. My používáme např. pastu „Vitaminthe“. Následná odčervení se provádějí po 14 dnech do stáří 3 měsíců. Po té odčervujeme 1x měsíčně do doby 6 měsíce věku.

Odčervování dospělých psů
U dospělých čivav se odčervuje každých 3 až 6 měsíců. Záleží na tom, v jakých podmínkách Vaše čivava žije. Zda přichází do častého kontaktu s cizími psy nebo ji venčíte na místech, kam chodí i jiní chovatele venčit své miláčky. Zde bych odčervoval preventivě pravidelně po 3 měsících. V opačném případě může být interval delší, ale ne delší než 6 měsíců. Zvýšené riziko parazitů je ale i v okamžiku, pokud máte doma více psů nebo hospodářská či jiná zvířata. Máte-li doma malé dítě, tak také odčervuje čivavu pravidelně každé 3 měsíce.
Pokud zjistíte, že v trusu jsou viditelní parazité nebo jejich články, tak je potřeba psa ihned odčervit a po 14 dnech znova opakovat.

Všeobecně se aplikuje k odčervení pasta nebo tablety. Pasta není volně prodejná. Tu si můžete zakoupit u svého veterináře. Volně prodejné jsou pouze tablety. Dají se koupit v běžné lékárně.
O odčervování si provádějte záznamy do průkazu psa.
My používáme jen odčervovací pastu. Je dobře přijímána našimi čivavy. Nepoužíváme jen jednu značku, ale mále stále doma 2 značky. Aplikujeme jednu 2x za sebou a pak to střídáme druhou pastou.