Pachová stopa

Lepší adaptaci štěňátka v novém prostředí můžete podpořit tzv. pachovou stopou.

V čem to spočívá?
Požádejte o to chovatele, od kterého si berete štěňátko. Ideální je, když si už vybíráte štěňátko, které ještě není ihned k odběru, tak u chovatele ponecháte nějaký kus textilie (plátěná plena nebo kapesník, či utěrka ...). Může to být určitě i starší použitý kousek, který máte k vyřazení.
Postačí, když chovatel dá mezi štěňátka den před předáním onu textilii, na kterou se přenese pachová stopa. Tento kousek textilie si pak s sebou odvezete se štěňátkem. Bude sloužit především v prvních dnech k lepší adaptaci v novém prostředí, které bývají pro štěňátka náročnější. Štěňátko ucítí onen známý pach a ten může právě pozitivně sloužit ke snížení prvotního stresu a k plynulé navazující socializaci. Textilii dejte štěňátku do pelíšku nebo jinam k jeho blízkosti. Svůj význam bude textilie plnit především v prvním týdnu. Pak je možné textilii odstranit a nebo ji dále můžete ponechat štěňátku.
Pokud si jedete pro štěňátko, které je ihned k odběru, tak pachovou stopu si můžete pořídit po dohodě s chovatelem hned na místě.

Jak se pořizuje pachová stopa narychlo?
Položte onu textilii na podlahu, ať se po ní projdou co nejvíce štěňátka i dospělé čivavy. Pokud má chovatel pro štěňátka např. udělanou doma ohrádku nebo pelíšek, ve kterém jsou vícero času, tak ono místo „vytřete“ vaší textilií.

Osobně doporučuji všem novým majitelům štěňátek, mít připravenou pachovou stopu. Velký význam má pachová stopa především pro štěňátka, která jdou do domácnosti, kde není žádný jiný malý pejsek. Pokud již máte doma čivavu a k ní si přivezete novou, tak pachová stopa nemusí mít velký význam, pokud vaše čivava nové štěňátko ihned na začátku přijme!