Porod

Je dobré se na to předem připravit a dobře si spočítat očekávané datum porodu. Zjistěte si Vašeho nejbližšího veterináře (vet nemocnici), kam se můžete v případě problémů s porodem obrátit. Případný porod císařským řezem Vám neprovede každá ambulance. Počítejte i s variantou, že fenka začne rodit v noci! To jsou ambulance zavřené a budete se muset obrátit na nejbližší vet kliniku.

Co si připravit na porod? My si připravujeme pouze dezinfekci, niť a ručník.

Před porodem je dobré připravit fence místo k porodu. Pokud máte doma jen jednu fenku a žádného jiného psa, tak místo k porodu nemusíte řešit. Bude Vám rodit tam, kde má svůj pelech. Pokud máte doma dva a více psů, tak pro březí fenku si připravte nové místo, se kterým je dobré, aby se mohla fenka seznámit alespoň 14 dní před porodem. My vyndáme vždy nový pelech a ten umístíme do jiné místnosti, do které má ona přístup. Když odpočívá, tak jí dáváme rovnou tam. Za pár dnů si celý pelech přivlastní a ostatní tam nerada pouští. Pelech máme plastový, vystlaný fleasovou dekou. Thermo podložku nepoužíváme. Naše domácí prostředí je dostatečně bezpečné, kde nehrozí podchlazení štěňátek.

Může se stát, že Vám fenka už začne rodit i 54-57 den. To znamená, že byl předčasný porod. Štěňátka narozená již např. 54 den jsou více ohrožená na životě, pokud je jich více ve vrhu a jsou drobná. Pokud fenka začne rodit od 64 dne, tak to už přenáší a je zde riziko, že budou štěňátka zase moc velká a může nastat problém při porodu. Nemusí se jim dobře procházet porodními cestami a otevření vulvy může být v závěru nedostatečné.

Jaké jsou příznaky začínajícího porodu? více

Máme při ruce připravené potřeby a čekáme na narození prvního štěněte. Buď se štěně narodí v bláně a nebo již bez blány. Pokud se narodí v bláně, tak u prvorodičky pomáháme fence štěně vyndat z blány. Je to jednoduché. Jen roztrhnete pomocí prstů blánu a štěně vyndáte z blány. Blánu položte zpět do pelechu, fenka ji sežere. Po vyjmutí z blány očistěte (osušte) co nejrychleji pusinku štěnátka, aby se nadechlo. Může v první okamžik vycházet z pusinky pěna. Jen ji otřete. Nadechnutí štěnátka je dobře slyšet. Pokud už dýchá, tak přerušte pupeční šňůru. Ta se buď dá podvázat asi tak 1,5 cm nad pupíkem a pak se přestřihne sterilními nůžky za uvázáním. Konec pupeční šňůry se dezinfikuje. My pupeční šňůru nestříháme, ale pomocí dvou prstů nehty pupeční šňůru přerušíme. Tento způsob je totiž nejbližší k tomu přirozenému způsobu, kdy fena sama pupeční šňůru překousne. Tím jak mnete pomocí nehtů pupeční šňůru, tak tím vlastně více narušíte drobné žilky a konec pupeční šňůry se i lépe ucelí. Konec pupeční šňůry nedezinfikujeme. Pouze kdyby došlo k většímu krvácení, tak ano, jinak ne. Štěňátko osušíme a dáme ho do pelechu k fence. Ta si ho dočistí už sama a případné malé krvácení z pupíku zastaví svým lízáním.

Pokud při porodu vidíte, že fena nevytlačila štěně na poprvé celé a vidíte jen část štěněte, tak určitě vyčkejte na další kontrakci feny. To přijde tak cca do 5 minut. Na další kontrakci už fenka štěně porodí celé. Pokud nepočkáte a fence budete chtít násilím pomoci v tento okamžik, tak jí budete zvyšovat bolest a fena bude ve větším stresu. Pokud budete mít pocit, že fena má problém při tlačení se více otevřít a štěně porodit a už vidíte část štěňátka, tak ji můžete zlehka natřít vulvu jedlým olejem a pouze při kontrakci ji pomoci vytáhnout štěňátko na svět. Musíte postupovat s velkou opatrností a citem v prstech!

Po každém narozeném štěněti vychází z těla feny lůžko, které fena sežere. Je to pro ní velmi důležité, protože tím dostane do těla zpět důležité látky. Pokud má fena početnější vrh, tak jí můžete některé lůžko odebrat. Někdy může sežrání více lůžek vyvolat u feny zvracení. Lůžko po narozeném prvním štěněti ji nechte určitě sežrat, odeberte případně až to následující. Může nastat také situace, kdy z feny nevyjdou všechny lůžka ven hned v průběhu porodu. Nejedná se o nic dramatického, protože lužka mohou vyjít i s časovým odstupem do 1-2 dnů po porodu. Pokud si nebudete po porodu jistý, že je vše vpořádku, tak vyhledejte vašeho veterináře a požádejte o RTG vyšetření. Tím se dá dobře odhalit, zda např. nemá fena v sobě zbylé lůžko nebo i případně umřelý plod.

Důležité je také vědět, že fena po porodu má pak ještě tmavé výtoky z vulvy, které mohou trvat i 3-4 týdny. Z počátku jsou silnější, ale pak slábnou. Jedná se o přirozený proces pročišťování a uzavírání se po porodu. V případě, že se vám bude zdát výtok nepřiměřený, nebo bude obsahovat i po delším intervalu po porodu přímo stopy krve, tak vyhledejte lékaře. Zdravá fena po porodu by měla být vitální, mít stále dosti energie a projevovat své psí mateřství.

Za jak dlouho se narodí další štěně u početnějšího vrhu? více

Podávání homeopatických léků před, v průběhu a po porodu více

Krmení po porodu více

Fotografie nově narozených štěňat více