Průjem

Příznaky
To se nedá přehlédnout, čivava má větší potřebu dělat potřebu a někdy ani nestíhá doběhnout a udělá potřebu na jakémkoliv místě.
Příčin může být několik: dlouho nebyla odčervená, sežrala něco zkaženého, má střevní infekci …
Vždy proveďte prohmatání břicha, zda není tvrdé. Pokud ano, tak vyhledejte veterináře. V opačném případě můžete zkusit následující radu.

Léčba
1) pokud bude mít ve stolici známky parazitů, tak ihned proveďte odčervení a po 14 dnech opakujte, doporučuji dietu, ale nemusí být moc přísná
2) pokud je jen čistý průjem, tak podáváme černý neslazený čaj místo vody (po 2 až 3 dny) a rozmačkáme banán s piškotem, nedáváme mokrou stravu, pouze suchou (pokud máte doma ještě jiného psa nebo zvíře, tak to by nemělo černý čaj pít, jelikož to může vyvolat zácpu)
3) pokud se stav nezmění, alespoň že trus začne být postupně pevnější, tak vyhledejte veterináře, ten pak určí pravděpodobnou diagnostiku

Můžete přinést k veterináři také vzorek trusu na rozbor a tím se dá přesněji určit příčina a zvolit i následná léčba.

Když jsem přivezl k nám domů poprvé naší Goldi, tak ta měla první den velký průjem. Říkal jsem si, že to je od stresu a tak jsem tomu nevěnoval velkou pozornost. Čtvrtý den jsem to začal řešit čajem, piškotem a banánem. To bohužel nepomohlo. Po týdnu jsem zašel k veterinářce a ta nám dala rozpustný prášek „Streptonamid“. Rozpouštěl jsem ho v malém množství vody a pomocí stříkačky jsme jí to podával perorálně ráno a večer po dobu 7 dnů. Už po dvou dnech se průjem začal měnit v pevnější strukturu a za 4 dny byl už normální stav. Lék musel být podáván přesto 7 dní. Od té doby je naše Goldi bez problémů. V našem případě příčinou průjmu byly špatné podmínky chovu u majitelé, kde jsem Goldi kupoval. Pravděpodobně tam byl celý chov nakažen.